Opcje przeglądania
zawiera trawy
rośliny wieloletnie
rośliny jednoroczne

Łąki kwietne wieloletnie to doskonałe rozwiązanie w naturalistycznych aranżacjach i przy większych powierzchniach.  Łąka wieloletnia to rozwiązanie na długie lata - z każdym sezonem staje się coraz bogatsza i zmienia się z roku na rok, wciąż prezentując nowe oblicza. Rośliny tworzące łąkę są trwałe i odporne, łatwe w utrzymaniu, a ich pielęgnacja ogranicza się jedynie do koszenia. Łąki wieloletnie to przede wszystkim kompozycje dzikich kwiatów występujące naturalnie w naszej rodzimej szacie roślinnej.

Aby założyć łąkę teren należy przygotować, tak jak przy innych założeniach. Im lepiej oczyścimy glebę z pozostałości starych roślin, tym większa będzie kontrola nad efektem końcowym. Nasiona kwiatów są bardzo wydajne, wystarczą zaledwie 1-3 g na każdy metr kw. terenu. Przy zbyt gęstym wysiewie rośliny będą musiały konkurować między sobą o dostęp do światła, przez co wyciągną się i będą się kłaść. Dla równomiernego wysiewu warto wykorzystać wypełniacz, np. piasek, łamaną kukurydzę albo wermikulit. Dużo gatunków kiełkuje na świetle, z tego powodu nasion nie przykrywa się ziemią, a jedynie wgniata w nią wałując. Po wysiewie teren należy obficie podlać i utrzymywać wilgotność stanowiska przez pierwsze kilka tygodni. Po tym czasie łąka będzie już odporna na brak opadów.

Wieloletnie łąki kwitną dopiero w drugim roku od wysiewu. Aby efekt kwitnienia był bardziej intensywny, w roku wysiewu można teren kosić kilkukrotnie, co dodatkowo wzmocni system korzeniowy roślin. Obowiązkowa łąkę należy skosić dwukrotnie - po przekwitnięciu roślin (do połowy lipca) i drugi raz po zakończeniu cyklu wegetacyjnego albo wczesną wiosną. Dodatkowe koszenia interwencyjne można wykonać też w razie pojawienia się na łące roślin niepożądanych. 

Dla uzyskania szybkiego efektu kwitnienia można wykorzystać mieszanki zwierające dodatek kwiatów jednorocznych. Takie rozwiązanie sprawi, że łąka zakwitnie już w 2-3 miesiące od wysiewu, ale jednocześnie utrudni pielęgnację, ponieważ takiej łąki nie można kosić przed zakończeniem sezonu wegetacyjnego. Udział roślin jednorocznych może też osłabić wzrost roślin wieloletnich, które będą dominowały na łące od drugiego roku. 

Kwietny trawnik Kwietny trawnik
Cena: 49,00 zł
100 g
zobacz więcej
Na podmokłe stanowiska Na podmokłe stanowiska
Cena: 69,00 zł
100 g
zobacz więcej
Na suche tereny Na suche tereny
Cena: 89,00 zł
100 g
zobacz więcej
Zacienione stanowiska Zacienione stanowiska
Cena: 129,00 zł
100 g
zobacz więcej
Dla motyli Dla motyli
Cena: 109,00 zł
zobacz więcej
Dla motyli - 10 g Dla motyli - 10 g
Cena: 18,00 zł
zobacz więcej
  • nowość
Na suche tereny - 10 g Na suche tereny - 10 g
Cena: 14,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl