Jak przygotować stanowisko pod łąkę? 0

Przygotowanie terenu to jeden z kluczowych czynników sukcesu przy zakładaniu łąki kwietnej. Im lepiej oczyścimy teren pod wysiew nasion, tym większa będzie kontrola nad efektem. Cały proces może zająć od kilku godzin do kilku tygodni, miesięcy a nawet lat. Wszystko zależy od wybranej metody i spodziewanego efektu.

Usunięcie wierzchniej warstwy gleby z darnią

Najskuteczniejsza, ale pracochłonna metoda. Sprawdzi się, jeśli łąka ma powstać w miejscu istniejącego trawnika o zwartej darni. Pozwala skutecznie oczyścić glebę, bo wraz z darniną usuwamy także zmagazynowany w glebą bank nasion, z którego mogłyby odrastać rośliny niepożądane. Pozbywamy się też nadmiaru składników pokarmowych, które mogły odłożyć się w wierzchniej warstwie. Darń należy usunąć na głębokość 5-10 cm. Można do tego użyć ostrego szpadla bądź wycinarki do darni (taki sprzęt można wypożyczyć za ok. 300 zł/doba).

Usunięta darnina jest świetnym materiałem na kompost. Następnie podłoże należy uprawić - można do tego użyć wideł albo glebogryzarki. Potem trzeba wyrównać grabiami i na tak przygotowane stanowisko można wysiewać mieszankę nasion. Miejsca pod wysiew łąki nie nawozimy, ani nie zasilamy urodzajną glebą. Istnieje ryzyko, że w podłożu mogą znajdować się zanieczyszczenia w postaci nasion chwastów. Zbyt duża ilość składników pokarmowych może powodować intensywny wzrost jednorocznych chwastów i szybko rosnących traw, które będą stanowić konkurencję dla kwiatów.

Przekopanie terenu/uprawa

Sprawdzi się na dużych powierzchniach (tereny miejskie, tereny uprawne, nieużytki), dawnych rabatach czy grządkach warzywnych. Stanowisko pod łąkę należy przekopać ręcznie widłami lub użyć sprzętu ogrodniczego (np. glebogryzarki). Następnie teren trzeba oczyścić z korzeni i innych pozostałości roślin, a następnie wyrównać grabiami. Przy dużych powierzchniach do uprawy wykorzystuje się maszyny rolnicze - głęboka orka schowa wierzchnią warstwę gleby z pozostałościami roślin i bankiem nasion niepożądanych roślin. Po orce teren glebogryzujemy.

Na tak przygotowaną glebę można już wysiewać nasiona, ale dla najlepszego efektu zalecamy pozostawienie stanowiska na 3-4 tygodnie. W tym czasie skiełkują rośliny, których nasiona mogły pozostać w glebie. Kiedy podłoże zaczyna się zielenić, należy wzruszyć wierzchnią warstwę gruntu (3-5 cm) grabiami bądź maszynowo. Taki zabieg można powtarzać kilkukrotnie, aż do skiełkowania większości roślin ze zgromadzonego banku nasion, który pozostał w glebie. Na spulchnione podłoże, pozbawione roślin niepożądanych, wysiewa się nasiona.

Tworzenie kwietnych wysp w trawniku

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na przekształcenie całej dostępnej przestrzeni w łąkę, możemy robić to etapami. W tym celu w istniejącej darni należy jedną z podanych wyżej metod przygotować teren w kształcie okręgów o średnicy 1-1,5 m. W ten sposób wzbogacimy istniejący trawnik o nowe gatunki. W dłuższej perspektywie czasowej nastąpi naturalna ekspansja gatunków, które znajdą swoją niszę ekologiczną. Takie wyspy mogą posłużyć jako źródło nasion do tworzenia kolejnych wysp.

Wysiew w istniejącą darń - podsiew

To najmniej pracochłonna metoda, ale jednocześnie daje najmniejszą kontrolę nad wzrostem i składem gatunkowym łąki. Podsiać możemy istniejący trawnik, w tym celu należy jak najbardziej zniszczyć rośliny jednoliścienne i zrobić tym sposobem przestrzeń dla kwiatów. Najlepiej nada się do tego kultywacja albo instesywna wertykulacja terenu. Następnie resztki roślin należy wygrabić. Na tak przygotowany teren wysiewamy nasiona i wałujemy. Na dużych powierzchniach, trawnikach miejskich czy łąkach do podsiewu wykorzystuje się podsiewniki mechaniczne. Jeśli chcemy osłabić rosnącą trawę możemy skorzystać z mieszanek nasiennych z dodatkiem szelężnika, który jest półpasożytem roślin jednoliściennych. 
Na filmie w angielskiej wersji językowej można zobaczyć jak wsiewać nasiona kwiatów w trawnik: https://www.youtube.com/watch?v=KAnBRysoEN0

Dodatkowe wskazówki

1. Nie zalecamy stosowania oprysków herbicydami. Substancją aktywną takich środków jest glifosat, którego bezpieczeństwo było wielokrotnie podważane.

2. Stanowiska pod łąkę nie należy wzbogacać nawozami bądź ziemią nieznanego pochodzenia - mogą być w niej nasiona roślin niepożądanych, które mogą zagrozić łące.

3. Jeśli gleba jest przenawożona (byłe pole uprawne czy intensywnie nawożony trawnik) należy zubożyć. Zbyt duża ilość składników pokarmowych (zwłaszcza azotu) będzie premiować wzrost azotolubnych chwastów i traw. Aby pozbyć się nadmiernie odżywionej warstwy gleby teren pod łąkę można głęboko zaorać. Taki zabieg wydostanie na powierzchnię mniej zasobną dolną warstwę gleby. Dobrą metodą na odżyźnienie stanowiska jest obsianie terenu roślinami kapustnymi, np. rzepakiem i skoszenie go przed wydaniem nasion. Pokos należy zebrać, żeby usunąć zgromadzony w roślinach azot. To doskonały materiał na kompost.

4. Na glebach mocno gliniastych rośliny mogą mieć utrudniony wzrost ze względu na słabą przepuszczalność takiego podłoża w okresach mokrych i skorupienie w czasie suszy. Gdy stanowisko jest zbyt bogate w glinę i substancje ilaste wskazane jest zwiększenie przepuszczalności takiego podłoża. W tym celu możemy zastosować piasek, który należy rówmiernie rozprowadzić po powierzchni, a następnie teren zglebogryzować.

5. Gleby bardzo piaszczyste charakteryzują się małą zasobnością w składniki pokarmowe i duża przepuszczalnością wody. Przez to są narażone na suszę. W celu poprawy struktury gleby można wzbogacić ją kompostem.

6. W Polsce większość gleb ma odczyn kwaśny, z tego powodu zaleca się profilaktyczne wapnowanie podłoża. Mocno zakwaszona gleba jest środowiskiej nieprzyjaznym dla roślin tworzących łąki kwietne. Aby odkwasić stanowisko można użyć dolomitu, który dostarcza jednocześnie sporo magnezu. Dolomit jest nawozem wapniowym naturalnym, uzyskanym z mielenia skał wapniowo-magnezowych. Odkwaszając glebę dolomitem dodatkowo polepszamy jej napowietrzenie i pojemność wodną.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl