Opcje przeglądania
100% kwiaty
rośliny wieloletnie
rośliny jednoroczne
gatunki obce

Łąki kwietne jednoroczne są bardzo efektowne i kwitną już w 2-3 miesiące od wysiewu. Wyglądają pięknie nawet w niewielkich skupiskach, z powodzeniem można wysiewać je w donicach czy na przedogródkach. Doskonale sprawdzają się jako rabaty w miejscach reprezentacyjnych.

Nasiona należy wysiać wiosną. Rodzime kwiaty polne można siać już w drugiej połowie marca. Mieszanki zawierające udział gatunków obcych należy siać najwcześniej pod koniec kwietnia, aby zminimalizować szanse na porażenie młodych siewek przez wiosenne przymrozki. 

Teren pod łąkę należy dokładnie oczyścić z dawnej roślinności i jej resztek, w razie potrzeby usuwając wierzchnią warstwę gleby. Nasiona należy wysiać równomiernie na całej powierzchni, stosując normę wysiewu wskazaną przy danej mieszance. Dla ułatwienia można zastosować nośnik nasion - wermikulit, piasek czy mieloną kukurydzę. Bezpośrednio po wysiewie teren należy zwałować i podlać. Przez około miesiąc od wysiewu należy zadbać o utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby. Po tym czasie rośliny będą już odporne na brak wody. 

W przypadku niewystarczającego przygotowania stanowiska, na łące mogą pojawić się rośliny niechciane, a usunąć można je tylko ręcznie - pieląc. 

Jednoroczne łąki kwietne kosimy raz w roku - jesienią, po zakończeniu sezonu wegetacyjnego. Siano można zostawić do wiosny, wtedy będzie doskonałym miejscem do zimowania dla pożytecznych owadów. Jeśli estetyka nie jest kłopotem, najlepiej łąkę pozostawić nieskoczoną aż do wiosny, co będzie jeszcze większą korzyścią dla małych zwierząt szukających schronienia przed mrozem. 

Łąki kwietne jednoroczne wymagają corocznego odtwarzania - podsiania (przy wyborze mieszanek z udziałem gatunków spoza polskiej szaty roślinnej) albo przekopania terenu (jeśli łąkę będą tworzyły rodzime kwiaty polne).  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl