Ile kosztuje łąka?

Przy liczeniu nakładów finansowych, które trzeba ponieść, żeby cieszyć się własną łąką, należy wziąć pod uwagę dwie kwoty: koszt założenia łąki i roczny koszt jej utrzymania.

Założenie łąki

Koszt założenia łąki zależy od wyboru mieszanki i metody przygotowania terenu, ale nie powinien być wyższy niż założenie trawnika. Mimo, że nasiona kwiatów są droższe niż mieszanki traw, to oszczędność wynika z innej specyfiki prac przygotowawczych. Zakładając łąkę staramy się raczej dobrać gatunki odpowiednie do danych warunków, niż kształtować podłoże pod wymagające trawy. Terenu pod łąkę nie użyźniamy i nie zasilamy urodzajną glebą. Koszt przygotowania terenu pod łąkę o powierzchni 100 m² zależy od wyboru metody i waha się od 0 (jeśli teren przekopiemy ręcznie szpadlem) do 1.500 zł (przy usunięciu darni przez firmę ogrodniczą). Koszt nasion zależy od wyboru konkretnej mieszanki, ale średnio jest to 200 zł za 100 m² łąki. Rozpiętość cenowa mieszanek nasion na łąki kwietne jest dość duża, a koszt wynika ze składu gatunkowego i proporcji roślin w mieszance. Najtańsze są mieszanki zawierające gatunki uprawne, jak gryka, słonecznik czy wyka. Nie są to typowe łąki kwietne, a raczej pożytki dla zapylaczy. Cena takiej mieszanki to ok. 30 zł za 100 m². Najdroższe są mieszanki specjalistyczne, które zawierają w swoim składzie nasiona gatunków trudno dostępnych lub o nietypowych właściwościach. Ich ceny mogą sięgać nawet 500 zł za 100 m² łąki kwietnej.

1903026_Łąki_Instrukcje-35

Utrzymanie łąki

Drugim wydatkiem, z którym musimy się liczyć jest roczny koszt utrzymania. Przy założeniu, że łąka będzie wymagała dwóch koszeń w sezonie i podlejemy ją 4 razy (pierwszy raz przy wysiewie i kolejne 3 razy interwencyjnie), za roczne utrzymanie łąki wieloletniej zapłacimy ok. 10 zł przy samodzielnym utrzymaniu, lub ok. 110 zł, jeśli do koszenia zatrudnimy firmę. Pielęgnacja trawnika wymaga znacznie większej ilości zabiegów, co ma odzwierciedlenie w wysokich kosztach utrzymania. Średnio w ciągu sezonu kosimy i podlewamy teren około dwudziestu razy. Do tego dochodzi jeszcze trzykrotne nawożenie. To powoduje, że należy liczyć się z kosztem ok. 95 zł, jeśli sami możemy zadbać o trawnik albo ok. 1.100 zł, gdy opiekę nad nim zlecimy profesjonalistom.

1903026_Łąki_Instrukcje-341903026_Łąki_Instrukcje-36