Ile żyje łąka kwietna?

AvatarKarol Podyma#faq

Cykl życia łąki

To zależy. Łąka jednoroczna, jak można się spodziewać, wzrośnie i zakwitnie w jednym cyklu wegetacyjnym. Dlatego wybierając taką mieszankę, należy powtarzać wysiew nasion na danym terenie w każdym roku. Nasiona do kolejnych wysiewów można kupić bądź pozyskać z własnej łąki. Ten drugi sposób jest bardziej pracochłonny, ale daje mnóstwo satysfakcji i wznosi nowych adeptów łąkarstwa na wyższy stopień wtajemniczenia.

1903026_Łąki_Instrukcje-24

Mieszanki wieloletnie składają się z nasion roślin, które żyją nawet kilka lat. Roślina, która wyrosła, może kwitnąć w tym samym miejscu przez wiele sezonów, a wytwarzane przez nią nasiona będą dawały początek kolejnym pokoleniom. Głównym czynnikiem sprzyjającym prawidłowemu wzrostowi łąki jest zachowanie terminów i zasad prawidłowego koszenia. Dzięki temu łąka będzie się samoczynnie odtwarzać przez wiele lat.

1903026_Łąki_Instrukcje-25

Pozyskanie materiału siewnego

W obu przypadkach istnieje możliwość pozyskania nasion z już istniejącej łąki do wykonania podsiewu bądź obsiania nowego obszaru. Żeby to zrobić, należy obserwować rośliny i zbierać te kwiatostany, które już przekwitły i ulegają zasuszeniu, ale ich nasiona nie zdążyły się jeszcze osypać. Zebrane kwiatostany z nasionami należy dobrze wysuszyć. Najlepiej zrobić to w osłoniętym miejscu o stabilnej temperaturze i wilgotności. Po wysuszeniu można usunąć puste kwiatostany, a same nasiona przechować do wiosny. Drugą opcją pozyskania materiału nasiennego jest koszenie w momencie przekwitnięcia wszystkich roślin. Siano należy wtedy pozostawić na kilka dni na ziemi, co umożliwi osypanie się wszystkich nasion. Powstanie dzięki temu bank nasion, z którego skiełkują nowe rośliny, odtwarzając łąkę.

1903026_Łąki_Instrukcje-261903026_Łąki_Instrukcje-27

Dosiew

Dosiew wykonuje się przy jednoczesnym wzruszeniu gleby grabiami lub wertykulatorem. Ten zabieg zapewni nasionom lepszy kontakt z podłożem i zabezpieczy je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na koniec teren należy udeptać lub zwałować.

popr-28